Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

 

VARJÚ Márta - G. KÁNTOR Csilla: Nem lesz holding a Forumból. - Magyar Szó, 1994. I. 13.

 

A Tartományi Képviselõház ülésén a VMDK kezdeményezésére elnapolták a Magyar Szó átszervezésének megvitatását Ljubomir Lukiæ tartományi tájékoztatási titkár leváltása meghiúsult - Az ellenzék ismét kivonult a terembõl

Egyelõre még nem lesz holding vállalat sem a Forumból, sem a Magyar Szóból. A Tartományi Képviselõház tegnapi ülésén ebben a kérdésben kellett volna dönteniük a képviselõknek, de Bozsóki János, a VMDK parlamenti frakcióvezetõjének helyettese javasolta, hogy a Forum-ház vagyonjogi átszervezésének megvitatását vegyék le napirendrõl, s majd késõbb tárgyaljanak róla. Nagy meglepetést váltott ki, hogy a szocialista többségû parlament megszavazta a kezdeményezést. A Magyar Szóban ezek szerint minden marad a régiben. A szavazás kimenetelét minden bizonnyal nagyban befolyásolta Ágoston Andrásnak, a VMDK vezetõjének Slobodan Miloševiæhez intézett január 6-ai levele. Abban kérte, napolják el az egyetlen magyar nyelvû vajdasági sajtóháznak a sorsát befolyásoló létfontosságú vita megtartását.

A Dnevnik-ház átszervezésére egy egész napot szánt a tartományi parlament, ebben a kérdésben hétfõn döntés született, megszavazták a Dnevnik Holding Vállalat megalakítását.

Ljubomir Lukiæ tartományi tájékoztatási titkártól többszörösen követelték, mondjon le, a tegnapi ülésen is megpróbálták megvonni tõle a bizalmat. Mivel az ellenzék már elõtte kivonult a terembõl, a jócskán számbeli többségbe került szocialisták ezúttal is Ljubomir Lukiæ mellett voksoltak.

A Forumból és a Magyar Szóból egyelõre nem lesz holding vállalat. A Tartományi Képviselõház kétnapos ülést hirdetett meg erre a hétre amelyen a vajdasági sajtóházak kérdésérõl terveztek tárgyalni. Tegnapra a Forum-ház átszervezésére vonatkozó elképzelés került napirendre, de végül is meghiúsult a terv, ugyanis mielõtt elkezdõdhetett volna az ülés. Bozsóki János, a VMDK parlamenti frakcióvezetõjének helyettese javasolta, halasszák el egy másik alkalomra a vajdasági magyar sajtóház átszervezésének megvitatását. Indítványát azzal indokolta, hogy az itteni magyarság szempontjából létfontosságú, sõt sorskérdésrõl van szó, s a holding vállalat nem hoz magával jó és tartós megoldást, mivel az alapító továbbra is a vagyon 51 százalékát bitorolná viszont pénzelni nem hajlandó. Nézete szerint az eddigiekhez képest semmiféle elõrelépést nem hozna a holding. Másrészt sérelmezte, hogy eddig csak az alapító véleményeivel ismerkedhettek meg a képviselõk, a legilletékesebb, a Forum, illetve a Magyar Szó nézete sohasem került terítékre. A VMDK álláspontját sem tartja kevésbé lényegesnek, hiszen a jugoszláviai magyarságot képviselik õk, s nélkülük nem lenne jó döntést hozni. A szavazás eredménye az elnapolásra vonatkozóan nagyon sokakat meglepett, mert a VMDK indítványát a szocialisták egyhangúlag támogatták, így a nagy többség a halasztás mellett voksolt. A Forum és a Magyar Szó egyelõre nem alakul át holding vállalattá, minden marad a régiben, sajnos, a heti kétszeri megjelenés is.

Ezt követõen az ellenzék kezdeményezte a Tartományi Képviselõház ülésének elhalasztását, mert nem fizették ki az útiköltséget, ezért nagyon sokan nem tudtak megjelenni az ülésen. Elvetették a javaslatot, s az ellenzék tüntetõleg elhagyta a termet Az ülés folytásában csak a szocialisták, a radikálisok, a VMDK és a polgári csoportokhoz tartozó képviselõk egy része vett részt.

A Tartományi Képviselõház tegnapi ülésén ismét bizalmat szavaztak Ljubomir Lukiæ tájékoztatási miniszternek. A bizalmatlansági indítvány (amit 30 ellenzéki képviselõ nyújtott be) ellen 54 rá pedig 17 képviselõ szavazott. Mivel az ülésen az ellenzék közül csak a VMDK, a radikálisok és a polgárok csoportjainak képviselõi voltak jelen, a bizalmatlansági indítvány megindoklása kapcsán Bozsóki János elmondta ezúttal nem firtatják, hogy Lukiæ hatáskörébe tartozik-e a pénzbeszerzés, de bizonyára felelõs a Magyar Szó és a Dnevnik meg nem jelenéséért.

Damnjan Radenkoviæ, a Tartományi Végrehajtó Tanács alelnöke Lukiæ miniszter védelmére kelve megjegyezte, hogy a leváltási indítvány nem reális mert a szankciók miatt mínden vállalat nehéz helyzetbe jutott s az embargó következménye a tájékoztatási eszközöket sem kerülheti meg. Emiatt nem indokolt csupán a tájékoztatási minisztert felelõsségre vonni. Radenkoviæ hangsúlyozta, hogy egy kiadóház sem várhatja el, hogy teljes egészében a tartomány pénzelje, saját maguknak is, például hirdetés útján pénzt kell teremteniük.

Balla Lajos elmondta, hogy a képviselõház második ülésén elsõként kezdeményezte Lukiæ leváltását s a mostani beadványból is látszik, nem azzal terhelik, hogy nem tudott pénzt szerezni, hanem hogy a lapok elemzésekor sohasem adott reális értékelést és elfogadható javaslatot. Teleki Julianna szerint Lukiæ miniszternek kötelessége lenne harcolnia a vajdasá sajtóért. Lukiænak ezért meg kellett volna mondania: tehet-e valamit, pontosabban, hogy a köztársaság lehetõvé teszi-e, hogy bármit is lépjen. Az embargóra se lehet mindent ráfogni (mellesleg a bevezetéséért is felelõs valaki), mert a Magyar Szót leginkább a szerkesztéspolitikája miatt bírálták. A Magyar Szó tehát vagy az embargó miatt nem jelenik meg rendszeresen vagy azért, mert valakinek nem tetszik a szerkesztéspolitikája. Szabó Zsombor mínusz nullával sem osztályozná Lukiæ miniszter munkáját, mert a Dnevnik a szocialista propaganda eszköze volt, s még annak zavartalan megjelenését sem képes biztosítani. A Magyar Szó heti kétszeri megjelenéséhez Lukiænak semmi köze mert egy pa- rát sem biztosít. A képviselõkhöz fordulva pedig megkérdezte, nem szégyellik-e magukat amiatt, hogy a képviselõháznak semmilyen hatásköre nincs. Szerinte követelni kell, hogy a Vajdasági Képviselõház biztosítson pénzt a Magyar Szó és a Dnevnik megjelenésére.

Ljubomir Lukiæ elmarasztalta azokat a felszólalókat, akik különféleképpen minõsítették munkáját.

"Ljubomir Lukiæ egyetlen vitában sem marad alul, ha kell, a végsõkig cinikus lesz", mondta a miniszter. Hangsúlyozta továbbá azt is, munkájáról nem készített elemzést, mert a bizalmi indítvány nem érdemel komoly erõfeszítést. Végül bevallotta, hogy a lapok meg nem jelenése õt terheli, de bárki is kerülne a helyébe, többet nem tudna tenni.